AJANS ÇERKEŞ

Alenen Yalan Söyleyen Hasan Sopacı Vatandaşları Şaşkına Çevirdi!

Alenen Yalan Söyleyen Hasan Sopacı Vatandaşları Şaşkına Çevirdi!

17 Temmuz 2020 10:04

Vatandaş Aptal Yerine Nasıl Konulur Hasan Sopacı’dan Öğrenin!

Çerkeş'te yaptığı işlerin yanında kibir ve ego ile de anılan Çerkeş Belediyesinin Başkanı alenen vatandaşı kandırarak yalan yanlış bilgiyi doğruymuş gibi hiçte çekinmeden utanmadan söyleyebildi.

Son günler de Çerkeş’in gündemini yoğun bir şekilde kaplayan çöp sorunu vatandaşları çileden çıkardı. Defalarca çöplerin alınması için uyarılarda bulunan vatandaşlar çareyi yerel haber sitelerinde ve sosyal medyada buldu. Vatandaşların sosyal medya atağı siyasileri köşeye sıkıştırırken yalanlarını da ortaya çıkardı.

Ajans Çerkeş olarak, İnsan sağlığının her şeyden önce geldiğini ve bu konuda hassas olduğumuzu tekrardan belirtiyoruz. Özellikle covid-19 sürecinde çöp konteynerlerin bakteri ve virüs yaydığını, ilçe merkezindeki ve bazı köylerdeki alınmayan çöplerin tehlike saçtığını söyleyerek alınmasını yazdık.

Köylerinde çöp dağları oluşan ve insan hayatının ne kadar tehlikede olduğunun farkına varan vatandaşlar çöp dağlarının fotoğraflarını sosyal medya da paylaşmaya başladı. Eleştirilere daha fazla dayanamayan Çerkeş Belediyesinin Başkanı çareyi fotoğrafın altına yorum yazmakta buldu.

Buldu ama..

Sorumluluğu üzerinden atarken hem yalana başvurdu hem de vatandaşları aptal yerine koydu.

İlk önce olay olan o görüntüyü sizlerle paylaşıyoruz..

 

Çerkeş Belediyesinin Başkanının işte o skandal yorumu..

 

Buraya kadar her şey normalmiş görünüyor. Gelin işin aslı neymiş hep birlikte bakalım..

Köylerden çöp alma görevi Özel İdare tarafından yapılıyor. Fakat ihaleye girerek çöp toplama işi belirli bir ücret karşılığında da alınabiliyor. Tıpkı 2019 ve 2020 yıllarında olduğu gibi belirlenen köylerdeki çöplerin toplama işi ihalesini Çerkeş Belediyesinin alması gibi.

Ajans Çerkeş olarak konuyu enine boyuna iyice araştırdık.

Hasan paşa köylerden çöp toplama işi belediyenin değil, köyler kaymakamlığa bağlı diyor ama iki yıldır ihalenin belediyede olduğunu söylemiyor. Eleştirilerin hedefinden kurtulmak isterken sessizce Çerkeş Kaymakamlığının arkasına geçiyor ve hedef saptırmaya çalışıyor. Köylerin Kaymakamlığa bağlı olduğunu vatandaş biliyor ama iki yıldır çöp toplama işinin Çerkeş Belediyesinde olduğunu biliyor mu?

Konuya biraz detaylı bakalım..

2019 yılında 29 ünitenin (köy, mahalle) Katı atık ve Çöp Toplama işi ihalesini Çerkeş Belediye Başkanlığı 65 bin TL’ye aldı. 2020 yılında ünite sayısının düştüğü halde çöp toplama ücretinin artması ise düşündürdü. 2020 yılında 26 ünitenin (köy, mahalle) Katı Atık ve Çöp Toplama işini Çerkeş Belediyesi 80 bin TL’ye aldı.

80 bin TL’lik ihaleye ıslak imza atan Hasan Bey ihaleden haberi yokmuşçasına köylerden çöp toplama işinin Belediyeye ait olmadığını söyledi. Üstelik o skandal yorumda şu ifadeleri de kullandı ‘köylerden iyi niyetle çöpleri alıyoruz’ demesi akıllara 80 bin TL’ye ne oldu sorularını getirdi.

Cümlenin devamında Çankırı’da belediyenin köylerden çöp topladığı tek ilçenin Çerkeş Belediyesi olduğunu söyleyen Sopacı, en sonun da ‘Marifet iltifata tabiidir aklı esen bilmeden konuşuyor’ diyerek de kendisini eleştiren vatandaşlara sitem etti.

Konuyu biraz daha açalım..

Katı Atık ve Çöp Toplama projesi kapsamında 29 ünitenin içinde bulunan Karamustafa köyünün çöplerini Çerkeş Belediyesinin alması gerekirken yıllardır Saçak Belediyesi alıyor. Peki bunda garip olan ne?

Karamustafa Köyünde yaşayan köylülerden toplanan çöp paraları yanlış adrese gidiyor! Çerkeş Belediyesinin proje kapsamında alması gereken çöpleri Saçak Belediyesi alıyor.

Çöpleri Saçak Belediyesi, paraları ise Çerkeş Belediyesi topluyor! Evet yanlış duymadınız. Karamustafa köyünün çöplerini Ramazan Yarım paralarını ise Hasan Sopacı topluyor.

Öte yandan köylerdeki nüfusun ilçe merkezine aktarıldığı görülüyor. Sebebinin ise İller Bankasından yüklü miktarda paranın Çerkeş Belediyesinin kasasına girdiği söyleniyor. Bu durumda da köylere yatırım için gelmesi gereken para doğrudan Çerkeş Belediyesinin kasasına girmiş oluyor. Köylerine parke, asfalt ve su şebekesi isteyen muhtarlar bu durumdan eksik kalıyor.

Üstelik İl Özel İdaresinin köylerdeki çöplerin alınması için gönderdiği çöp kamyonu ilçe merkezinde çalıştırılıyor.

Belediyenin Başkanı böyle bir girişimde bulununca duruma şahit olan ve şaşıran vatandaşlar açıklama beklerken acaba ‘kuzenimi yazmış’ demeyi de ihmal etmedi.

#alenen #yalan #söyleyen #hasan #sopacı #vatandaşları #şaşkına #çevirdi