AJANS ÇERKEŞ

Süleyman Gültop Yazdı '5N1K Çerkeş'

Süleyman Gültop Yazdı '5N1K Çerkeş'

28 Temmuz 2020 12:04

5N 1K ÇERKEŞ

Ne, Nasıl, Neden, Nerede, Ne zaman ve Kim..?

Hiç merak etmediniz mi?

Neyi ve nereyi mi..? tabii ki Çerkeş’i

Hani  Nazım Hikmet’in “Dörtnala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim “ dediği  Anadolu yarım adasının Batı Karadeniz bölgesinde, Her ne kadar İç Anadolu Bölgesinde bulunan Çankırı iline bağlı bir ilçe ise de  bölge farklılığındanımdır nedir.? Sosyal hayatı, kültürü, yemesi, içmesi ile kendine özgü çevresinde ki hiçbir yere benzemez Çerkeş ve yine şairin “Ceviz ağacı ile Topal Yunus ‘un hikâyesinde sözü edilen

..Ve bir gün

Çerkeş yolu üzerinden

Sabah namazı ışıyıp geldiği zaman giderdi.

Yunus’un arkasında yuvarlandı yere,

Kırmızı peştemalının içinde ölüverdi “

 Dediği acayip bir yer

 ve yine,

Bedri Rahmi Eyüboğlu, “Gece Yarısı: Yazılar 1932-1936” kitabında, 1936 çıkışında sanatçı duyarlılığıyla, şöyle tanımlamış Çerkeş'te yaşadığı ayazlı geceleri;

     ”Aradım, taradım ama Çerkeş gecelerine kristal kelimesi kadar benzeyen, ardıç kadar renkli, söğüt kadar güzel bir kelime bulamadım. Ve yine size Çerkeşli gecelerimden berrak ve yaman bir soğuğun hendesesiyle kristal halinde donup, köşeleri vücudumuzun paltonuzdan dışarıda kalmak zavallılığında kalan parçalarını kesip atan göklerini ancak bu kelimenin yardımıyla anlatabileceğim. Çerkeş’in mehtaplı gecelerini kocaman bir kristale benzeteceğim, bu kadar aydınlık bir cam kitlesi ki, içersinde yarı erimiş binbir ay, parçalanıp kalmışlar dersiniz: Ve Çerkeş soğuğunun dehşetiyle yusyuvarlak ay da köşelenir ve köşeleri keskin bir buz parçası gibi gözünüze, içinize batar, üşür-üşürsünüz… Sıcacık göğsünüzden çıktığına pişman nefesiniz de gecenin maviliği üzerinde çizilir ve bu yumuşak nefesin havada donup kaldığına (tabii yine köşeli bir cam halinde) hayret etmezseniz: O günlerden bir gün bir kitap sayfasında:

…Yolumuz düştü Çerkeş’e

       Çerkeş’in gökleri camdan

       Çerkeş’in ayı dört köşe…” diye rastlarsanız; “Bu herhalde Kübizm âşıklarından birisinin olacak”…derseniz, yanılmazsınız.”

Durup dururken nereden mi çıktı bu konu? Tv lerdeki sokak röportajlarından, yarışma programlarından. Daha ilk soruda elenen duyarsız, ilgisiz ve bilgisiz eğitimli kariyer sahibi yarışmacılar var ya onlar getirdi aklıma.

Son zamanlarda sık sık kendilerinden bahsedilen, istediklerinde her türlü bilgi ve belgeye anında ulaşma imkânları olan Z kuşağı varya. Onlara bir önerim var. Çerkeş’in 5N 1 K sını sorgulasınlar.  Malum virüs nedeni ile şimdiye kadar alışmadığımız bir şekilde kutlayacağımız Kurban bayramında büyükleri ile bir araya geldiklerinde, merak edip sorsunlar. Y kuşağından pek ümitli değilim. 40+ları görüyoruz. Söyleyecek sözüm yok. 65+lara hürmet ve saygım çok.

Paflagonya, Antanıyapolis nedir, neresidir.

Çerkeş arkeolojik yönden incelendi mi?! Burhaniye mahallesi neresi?

Çerkeş Taş pınarın kitabesinde ne yazıyor?

Kaymakamlık Lojman bahçe kapısındaki Aslan heykeli vardı şimdi nerede? Çerkeş’in ismi Çeriçeken den mi? Cihar köşeden mi, Tarihi hamam 4.murat camiine vakıf olarak mı yapıldı, yoksa 4.Murat ın ordusu konaklarken yer altından gelen seslerin neticesinde yapılan kazıda mı eski çağlardan kalıp yer altından mı çıkartıldı, Yılanlı pınar neresi ne özelliği vardı. .

1944 büyük Çerkeş depreminde merhum Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün Çerkeş’e geldiğinde ‘Karabük Köyüne fabrika yaptık. Oraya çalışmaya gidiniz. Çerkeş’i Bedil Köyü sırtına yeniden inşa edelim’ dediğini biliyor muydunuz?

Çerkeş balı niçin özel, Kızımız nereye gitmişte ”Kız sen geldin Çerkeş’ten pek güzelsin herkesten… “ diyen bir şarkıya konu olmuş ?

Çerkeş Kurabiyesini, Pırasa dolmasını, Hani bir türkümüz var ya “Doğu’nun düzüne yağmaz mı dolu, yârinden ayrılan olmaz mı deli “ dediğimiz Doğdu dağının üstü gerçekten düz mü, Niye dolu yağmıyor, bir çekincesi mi var? Belediye bahçesinde sergilenen kabartma ve taşlar neyin nesi, Tarihi mahalle çeşmelerinin hikâyesi nedir? Sularına ne olmuş neden akmıyor. Tarihi Konaklarımızın özelliklerini biliyor musunuz?

4..Sultan Murat Revan seferi dönüşünde İsmetpaşa mevkiinde ordusuna niçin şükür namazı kıldırmış.,Cevriye Banu Hatun kimdir. Sokağınızın, caddenizin ismi nereden gelmektedir…Sohbetlerde sık sık adı geçen “ Koca Reis Aydemir kim. Çerkeşli müfrezesi Feteşi, değirmen önünü , göletleri, türkülerde “.. beklide gelmez” denilen Karatreni ,Çerkeş,Kızılcahamam Ankara yolundaki Işıkdağı tünelini,

1.Dönya Harbindeki Çerkeş’li Ömer’in kahramanlıklarını 20 Temmuz 1920 de kurulan ve Mili mücadelede etkin çalışmaları olan “Çerkeş Gençler Mahveli”ni ve Çerkeş Akıncı Müfrezesini, Örenköy Dere yayla Kaya Evlerini,

Bir sorun araştırın Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim ama hepsi bizim hikâyemiz. Çerkeş ile ilgili.

Bayramda bir birinize büyüklerinize bir sorun ailenizde sohbet konusu olsun.

Bayramınız mübarek olsun. Sağlıkla kalın.

#süleyman #gültop #yazdı #5n1k #çerkeş