AJANS ÇERKEŞ

Yasin Ustacı Yazdı "Hasan'ın Yürek Burkan Hayat Hikayesi!"

Yasin Ustacı Yazdı "Hasan'ın Yürek Burkan Hayat Hikayesi!"

13 Ocak 2020 14:41

Hasan’ın Yürek Burkan Hayat Hikayesi

Ankara’nın göbeğinde binlerce kişinin arasında mendil satarak adeta yaşam mücadelesi veren Ilgazlı hemşerimiz Hasan ile tanıştıracağım sizi..

Adı Hasan 29 yaşında gencecik, kibar ve naif bir insan.. Sosyal medya da binlerce kez paylaşıldı, milyonlarca kez izlendi 5 dakikalık videosu.. Kızılay da mendil satarak yaşamaya çalışıyor..  Her kelimesin de Hayatın ne olduğunu, şükretmenin ne olduğunu, yetinmenin ne olduğunu, hayal kurmanın ne olduğunu anlatıyor insana. Anlayana bir ders niteliğinde adeta..

Hasan’ın beş dakikalık videosunu gözünüzü kırpmadan, nefes almadan izleyeceksiniz.. İlk önce kendi hayatınızdan pay biçeceksiniz. Sıkıntılarınızı gözden geçireceksiniz ve halinize şükredeceksiniz. Videoyu izlerken defalarca duygulanacaksınız. Belki de gözyaşları dökeceksiniz..

Yazıyı okuduktan sonra alt kısımda Hasan’ın videosunu izleyeceksiniz. ‘Yastığı çok özledim’ diyecek hasan.. ve kurduğu cümlelerle yutkunamayacaksınız.. Çünkü hasan gecenin ayazında sokakta yatıyor, tek başına.

Mendil satıyor Ankara sokaklarında. Her yeri zerafet, kültür Hasan’ın.. Pek de kibar. Ne, insanları eğlendirmek için gece düzenleyen Dernek Başkanları ne İş İnsanları ne de siyasiler görüyor Hasan’ı.. Elazığlı bir akademisyen bioenerji uzmanı görüyor, hissediyor Hasan’ı.. O da aynı şekilde kaliteli, naif bir beyefendi ismi Erdinç Yüncü..

Erdinç bey, binlerce kişinin arasında Hasan’ı fark edecek. Az sonra onunla sohbet ederken video çekecek. Hasan’ın hayat hikayesini dinleyecek ve daha sonra hasan için bir şeyler yapmak isteyecek. Geçici olarak otel de kalması için eline bir miktar para tutuşturacak. Daha sonra kalıcı çözümler arayacak..

Babaannesi vefat ettikten sonra bir buçuk yıldır sokakta yaşayan Hasan videonun başlarında şu cümleleri kullanacak, “Babaannemi kaybettiğimden beri sokakta kalıyorum. Param olursa otel de kalıyorum ama param genelde olmuyor. Hafta da bir kere anca oluyor. Hafta da bir gün sıcak bir yorganın altında kalabiliyorum, temizliğimi yapabiliyorum.”   

Yaşadığı hayatın bir sınav olduğunu söylüyor Hasan, “Allah insanları sınar, Allah şuan beni sınıyor ve Allah bana taşıyamayacağım yükü vermiyor. Gece saat 01.00 de metro da kepenkler kapandığında karton serip yatıyorum. Havalandırmalar sıcak üflediği için orada yatıyorum.”

Bu hayatı yaşarken bile hayallerinden vaz geçmiyor, dik duruyor, “Benimde bir gün hayatım değişecek. Benimde evim olacak, işim olacak, düzenli bir hayatım olacak. Ben buna çok inanıyorum.” Diyor. Gün içinde yaşadığımız sıkıntıların ne kadar da basit olduğunu öğretiyor hasan, kendimize dert etmememizi, şükretmemizi, dik durmamızı ve onurluca yaşamamızı söylüyor aslında..

İş görüşmelerine gidiyor Hasan ama sokakta kaldığı için kimse iş vermek istemiyor. Yaşamak için para kazanması lazım Hasan’ın. Dilenmek yerine, onurluca mendil satmaya çalışıyor..

Videonun ortalarına doğru Hasan şu yürek burkan cümleleri kuracak, ‘Yastığı çok özledim. Yastık kadar güzel bir şey yok. Bir buçuk senedir yastık, yorgan görmedim. Bunlar gerçekten çok özel şeyler. İnsan ufak gibi görünen şeylerin kıymetini bilmeli” diyecek.

Bir şeyleri kaybetmeden kıymetini bilmek lazım diyor Hasan. Bizde Ajans Çerkeş olarak diyoruz ki soğuktan dolayı zatürre olan ve video da bunu söyleyemeyen Hasan’a sahip çıkalım! Gencecik zarif bir insanı kaybetmeyelim.. Çünkü zatürre, zamanında müdahale yapılmadığı takdir de ölümcül bir hastalık olabiliyor. Hasan’ı kaybetmeyelim, hayata döndürelim, lütfen Hasan’ın kıymetini bilelim! Bizim elimizden siz gibi duyarlı insanlara bu videoyu ulaştırmak geliyor..

Nerede bizim derneklerimiz, nerde bizim siyasilerimiz, nerede bizim iş insanlarımız? İnsanlık öldü mü? Birlikten kuvvet doğar! Biri Hasan’ın elinden tutsun! Allah rıza için!

Videoyu Çeken Erdinç bey ile bizzat görüştüm. Hasan’ın yerini biliyor ve süreci yakından takip ediyor. Hasan için bir şeyler yapmak isteyen duyarlı insanlar 0542 235 77 51 numaradan Erdinç beye ulaşabilir.. Sadece bir iş ve sıcak bir yuva.. Hasan için zor değil!

Yazımı, röportajın sonunda Hasan’ın kurduğu cümleyle bitireceğim..

‘Kendinize çok çok iyi bakın lütfen!’

#yasin #ustacı #yazdı #hasan #ın #yürek #burkan #hayat #hikayesi